sobota, 23 lutego 2013

Jak wykonać Blomma (kwiat-ka)?

Doniczki się suszą - być może już jutro nie będą doniczkami lecz czymś zupełnie innym. W między czasie, tak jak obiecałam, zapodaję przepis na Blomma (szwedzki zdaje się być pięknym językiem :)). Nie wiem jak Wy, ale ja już mam dosyć zimy. Co ciekawsze mój grudnik postanowił zakwitnąć, więc tym bardziej kwiaty wydają się być trafionym motywem.

Blomma, którą tu zobaczycie jest pomysłem Tone Finnanger, projektantki serii Tilda. Ten konkretny wzór nie pojawił się niestety w żadnym polskim wydawnictwie, ale można go znaleźć w necie.  Poniżej znajdziecie fotki zapożyczone z sieci (niestety to było dawno temu i nie znam źródła;() oraz wyrysowane przeze mnie szablony.Jak widać na załączonym obrazku, z tego samego wzoru można wykonać zarówno "kwiatek" jak i "pszczółkę". Zawracam tylko uwagę, że zamieszczony szablon dotyczy tylko Blomma.

Podobnie jak w przypadku sowy - sugeruję, po wydrukowaniu szablonu, przenieść go na kalkę i dopiero wyciąć. Następnie poszczególne elementy zaznaczamy na materiał wg poniższego opisu:

1. Na podwójnie złożonym materiale (prawa strona do środka) rysujemy:
- 1x przód głowy
- 1x tułów
- 2x ręce
- 2x nogi
- 8x 'płatki'

2. Na pojedynczej tkaninie odrysowujemy:
1x tył głowy
2x łatki według uznania.(nie ujęte na szablonie) 

Zszywamy kolejno : tułów, ręce, nogi i płatki - pozostawiając otwór, dzięki któremu nie tylko wywiniemy zszyte elementy na prawą stronę, ale również wypchamy wypełniaczem :). 

Następnie wycinamy pozostałe elementy, czyli przód głowy (otrzymamy 2 elementy - nie rozkładać!!!), tył głowy, ewentualnie łatki do dekoracji Blomma oraz pozbywamy się nadmiaru materiałów z dopiero co zszytych elementów. Przypominam - tniemy 2-3 mm od szwu; w miejscu otworu pozostawiamy większy zapas materiału (5-6 mm), dzięki czemu łatwiej będzie później go zszyć. Przewracamy wszystko na prawą stronę.

O ile zszycie większości elementów nie wymaga zbytniej kombinacji (ścieg prowadzimy po narysowanej linii) o tyle z montażem głowy jest trochę inaczej. Otrzymujemy bowiem w sumie 3 kawałki.
a) I tak najpierw należy zszyć przód głowy:

-  przód głowy, po wycięciu nadal jest złożony tak, że prawa strona jest 'wewnątrz'
- zszywamy jedną krawędź (zaznaczone na szablonie przerywaną linią) - tę mniej wypukłą.
b) Zszywamy głowę
- rozkładamy przód głowy tak, by lewa strona była na wierzchu
- łączymy krawędzie tyłu głowy, oraz przodu (prawa strona do środka) i zszywamy

Niestety nie pomyślałam by zrobić fotki tego etapu, dla mnie zdawał się oczywisty, ale teraz widzę, że z opisu to wcale tak łatwo nie będzie odkryć o co chodzi, głównie dla osób, które z szablonami nie miały wcześniej do czynienia. Uzupełnię niedługo tę część, a na razie sugeruję spojrzeć na zdjęcie przedstawiające kolejne etapy łączenia kwiatka.

Gdy wszystko zostanie zszyte i wycięte - należy po przewracać każdy z elementów na prawą stronę. Efekt powinien być podobny do poniższego:Jak już dotrzecie do tego etapu, to pozostaje najłatwiejsza i najprzyjemniejsza część - wypchać, zszyć i przy-dekorować.

Szczegóły twarzy można wykonać na kilka sposobów. Do wykonania oczu można użyć zwykłej plakatówki (aplikować z pomocą główki szpilki), albo - jak ja robię - dobrze zaostrzoną kredką 'babmbino'. Róż na policzkach można najlepiej nałożyć suchą pastelą, ale i własny kosmetyk też się nada. Ważne by nakładać odrobinkę, rozetrzeć i w razie potrzeby czynność powtórzyć, bowiem jeśli od razu  zrobicie mocny makijaż, to zmyć się niestety go już nie da;>. 

To by było na tyle - oto Blomma w całej krasie. :)

Jeśli któraś część tej instrukcji jest niezrozumiała, albo potrzebujecie więcej wyjaśnień - bez krępacji - piszcie w komentarzu.

Pozdrawiam i życzę twórczego weekendu :)

3 komentarze:

 1. zgadzam się też już mam dość zimy ! a za oknem sypie tym czyms mokrym zimnym i białycm :(

  Jestem ciekawa co z tych doniczek będzie ? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudna ta Tilda i taka inna od wszystkich prezentowanych na blogach
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny bloomek :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Prawy do lewego

Prawych uprasza się o korzystanie z zamieszczonych treści i zdjęć zgodnie z przepisami świata tego, sumieniem i społeczną moralnością. Znaczy, że można zapożyczyć w/w z mojego bloga tylko do celów niekomercyjnych i każdorazowo odsyłając do źródła. Jednocześnie uświadamiam, iż skany szablonów są moją własnością, jednak niektóre treści na nich się znajdujące - nie. Informuję o tym szczerze. Nie ponoszę odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie materiałów.

Obserwatorze! Nie bądź statystyczną cyferką na blogowym liczniku. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy - napisz coś o sobie. ('Coś' to też 'coś', ale niekoniecznie o to mi chodziło;).