wtorek, 26 maja 2015

Tulipany dla mojej mamy i instrukcja krok po kroku

W sieci jest kilka projektów i objaśnień jak wykonać tulipana z bawełny. Niestety żaden nie przypadł mi do gustu, więc wykonałam własną instrukcję "krok po kroku", przy okazji wykonywania tulipanów dla mojej teściowej z okazji Dnia Matki :)

W sumie nie ma w tym projekcie niczego trudnego, ale jeśli ktoś nie jest zaprawiony w szyciu, to krótkie info się zapewne przyda. A zatem....

Przygotuj:
  • kupon tkaniny na główkę (ok 12x12 cm)
  • kupon tkaniny na liść (ok 16x24 cm)
  • kupon tkaniny na łodygę (ok 6x 30 cm)
  • kawałek cienkiej fizeliny z klejem (ok 8x24 cm)
  • wypełniacz - jak zwykle zdecydowanie polecam kulkę silikonową

Możesz wykorzystać poniższy szablon (wydruk na A4), lub narysować własny. Mój szablon pozwala wykonać kwiatka o wys. ok 36 cm


KROK 1: LIŚĆ

Szablon liścia odrysowujemy na fizelinie (strona bez kleju), a następnie go wycinamy. Składamy tkaninę liścia na pół prawą stroną do środka (w przypadku jednobarwnej tkaniny, zazwyczaj nie ma to znaczenia :))



Przykładamy wycięty z fizeliny liść do złożonej tkaniny klejem do tkaniny i traktujemy go żelazkiem (niezbyt gorącym, aby nie przypalić fizeliny)



Zszywamy tkaninę wzdłuż kształtu liścia wykrojonego z fizeliny (nie ma potrzeby odrysowywać go ponownie na samej tkaninie) za wyjątkiem otworu na dole liścia, który posłuży do wywinięcia.

Obcinamy nadmiar tkaniny 2-3 mm od szwu i wywijamy całość na prawą stronę.  Podwijamy do środka ok 0,5 cm tkaniny w otworze i zszywamy. 



Na koniec trzeba całość przyprasować. Zastosowanie fizeliny spowoduje usztywnienie liścia, dzięki czemu nie powinien co chwilę opadać.

KROK 2: ŁODYGA

Składamy tkaninę na pół i zaznaczamy 2 cm od zgięcia - to będzie miejsce szycia. Ponieważ tulipany lepiej wyglądają w pęczkach polecam do razy przygotować długi kawałek tkaniny (wielokrotność długości łodygi), dzięki czemu nie będziecie jej odmierzać i szyć kilka razy. Ja odcięłam kawałek bawełny z szerokości (160 cm), złożyłam z większym zapasem na pół i odmierzyłam 2 cm od zgięcia.



Przeszyłam całą długość



Później wystarczy kolejno odmierzyć 30 cm długości, zszyć prostopadle do już istniejącego szwu, zrobić 1 cm przerwy, następnie znów odmierzyć 30 cm długości i zszyć prostopadle i tak powtórzyć 5 razy.

Potem wystarczy tylko rozciąć pas na łodygi i gotowe.


Oczywiście możesz wykonać te paski po swojemu. Podkreślam tylko, że powinny mieć 2 cm szerokości/ grubości. Cieńsze łodygi będą się załamywać, grubsze nie wyglądają ładnie.

Wypełnienie tak przygotowanej łodygi jest niezwykle mozolne i może doprowadzić do szału. A już na pewno przy 5 sztukach ;). Po kilku próbach doszłam do najlepszego rozwiązania, a były nim: pęseta i ... stary pędzel o sztywnej szczecinie i grubości nieco mniejszej niż 2 cm. 



Oczywiście możecie próbować upychać wypełniacz drutami, szydełkiem czy jak często polecałam - pałeczką do sushi. W tym jednak wypadku lepiej sprawdzi się pędzel. Szczecina pędzla ładnie zgarnie każdy drobniutki element wypełniacza i popchnie go w dół łodygi, podczas gdy drut czy inny patyk, przejdą przez włókninę 'na wylot'. 


Po wypełnieniu warto zaszyć otwór - nie musi być jakoś pięknie - chodzi o to, by po włożeniu łodygi do główki włóknina w niej upchnięta nie przesuwała się.

KROK 3: Główka i łączenie z łodygą

 Na złożonej na pół tkaninie wzorem do środka odrysowujemy szablon.



Zszywamy całość za wyjątkiem miejsca zaznaczonego na szablonie przerywaną linią. Wycinamy szablon w odstępie 2-3 mm od szwów i wywijamy główkę na prawą stronę.

Podwijamy ok 1 cm tkaniny przy otworze do wnętrza, następnie przeszywamy fastrygą w małych odstępach.



Wypełniamy główkę kulką silikonową, dość ściśle, tak by główka nabrała ładnego kształtu. W środku robimy niewielki otwór i wpychany w niego łodygę. 


Jeśli zajdzie potrzeba, trzeba dodać wypełniacza - jeśli nie to ściągamy nić z fastrygi tak mocno, aż do zaciśnięcia na łodydze. 



Warto w tym momencie zrobić pętelkę, aby nitka na powrót się nie rozluźniła. Nie odcinać nici tylko przeszywać na skos, przez łodygę i łączyć z główką.




Na koniec pozostanie przyszycie liścia. Jeśli nie potrafisz przyszyć go tak, by szwy były niewidoczne, to użyj cienkiej, bezbarwnej żyłki.To powinno ułatwić sprawę :))

Tulipany - cz to żywe, czy bawełniane, najlepiej prezentują się w pęczkach, więc warto od razu przygotować sobie materiałów na uszycie kilku.





Takie kwiatki szybko nie zwiędną, a potraktowane perfumą zapachną na długo :))

Wszystkiego NAJ wszystkim MAMOM :)

24 komentarze:

  1. Super tutorial - myślę że kiedyś z niego skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście bawełniane tulipany kursują w sieci od jakiegoś czasu, ale ... wszystkie piękne i każda podpowiedź cenna. Dziękuję za kursik
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny patent z pędzelkiem : ) Bukiet śliczny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ładne tulipany kursik super ... Idę dziś szyć😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękne tulipany ;) Dzięki Twoim radom takie właśnie robię ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Super wytłumaczone, chciałam wykonać takie tulipany ale nie wiedziałam jak. Teraz bez wahania będę je szyła! :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Od blogów nie wymagam wiele, ale ta przejrzystość i czytelny font musi być. Tu jest konkretnie i na prawdę przyjemnie.

    OdpowiedzUsuń
  8. bardzo mi się podoba tutorial tulipanów,napewno skorzystam, świetnie opisany. Zapraszam też do odwiedzenia mojego bloga http://handicraftbe-art.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  9. Piękne tulipany i opis wykonania dokładny, szkoda tylko,że nie potrafię szyć...
    Pozdrawiam serdecznie Bożena

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy mogę uszyć takie tulipany z materiału tzw pościelówki 100 % bawełna? dopiero ucze się szyć i nie znam się na materiałach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Owszem możesz użyć pościelówki - każdy najczęściej używa bawełny, także takiej, z której również szyje się pościele

      Usuń
  11. super wytłumaczone, miałam problem z łączeniem główki :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Jak wywinać lodyge na drugą strone ja tego nie umiem pomocy!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm, qurcze - zabij, ale nie wiem jak to słowami opisać, tak by nie brzmiało to jak bełkot ;(. Jeśli jeszcze nie udało Ci się rozwiązać tego problemu to daj mi 1-2 dni, to zrobię fotki i postaram się wyjaśnić obrazowo. Ostatecznie możesz zrobić zwykły tunel, nie zszywać go na spodzie łodygi , przeciągnąć na drugą stronę choćby z pomocą agrafki, a następnie tylko końcówkę zawinąć do środka i zszyć ręcznie. Tyle mogę pomóc na szybko ;(

      Usuń
    2. Najlepszym sposobem jest zapięcie agrafki na jednym końcu i wciśnięcie jej do środka rulonu , jedną ręką delikatnie przesuwamy w głąb a drugą ręką przesuwamy nadmiar materiału

      Usuń
  13. Bardzo dziękuję za tutorial :) Przyda się jak nie wiem co :) Pozdrawiam serdecznie :)))

    OdpowiedzUsuń
  14. Dziękuję za ten wpis, trochę się namachałam, ale udało się. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja nie umie przyszyć prosto głowie do łodygi i zazwyczaj i puszcza fastryga :(. Ale największy problem mam połączyć głowę z łodyga. Masz na to jakoś sposób?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początku miałam tak samo i nawet na tych zdjęciach używałam kordonka - dziś stosuję mocniejsze nici, takie które wykorzystuję do robienia łańcuchów szydełkowo-koralikowych, czyli takich do biżuterii. Można też użyć żyłki, takiej wędkarskiej, ale cienkiej na tyle by weszła w igłę.

      Jak przyszyć - To dobrze widać na zdjęciu z igłą. Możesz oczywiście później na okrętkę, jeszcze dookoła łodygi przyszyć główkę, ale najważniejsze by przeszyć przez środek - wówczas nie ma szans odpaść.
      Łodyga musi być u góry dobrze wypchana, by przyszyć główkę. Jak już wepchniesz ją w główkę tak na 1-1,5 cm, to po prostu przeszywasz przez środek, trochę tak jakbyś guzik przyszywała.


      Z nici spróbuj Talia 30 Ariadny :)

      Usuń
  16. Witam. Jaka nalezy kupic flizeline? Dwustronnie czy jednostronnie klejaca ? . Jestem poczatkujaca :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja używam cienkiej, jednostronnym klejem - chodzi tylko by usztywnić lekko liść, ale by można było go dalej modelować - jak użyjesz grubszej fizeliny, to całość będzie sztywna i nie będzie wyglądać naturalnie .

      Usuń

Obserwatorzy

Prawy do lewego

Prawych uprasza się o korzystanie z zamieszczonych treści i zdjęć zgodnie z przepisami świata tego, sumieniem i społeczną moralnością. Znaczy, że można zapożyczyć w/w z mojego bloga tylko do celów niekomercyjnych i każdorazowo odsyłając do źródła. Jednocześnie uświadamiam, iż skany szablonów są moją własnością, jednak niektóre treści na nich się znajdujące - nie. Informuję o tym szczerze. Nie ponoszę odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie materiałów.

Obserwatorze! Nie bądź statystyczną cyferką na blogowym liczniku. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy - napisz coś o sobie. ('Coś' to też 'coś', ale niekoniecznie o to mi chodziło;).