niedziela, 19 kwietnia 2015

Tilda's Spring Ideas i tutorial jak wykonać buga



W sumie to jestem ciekawa jak polski tłumacz poradziłby sobie z niektórymi nazwami projektów Tone Finnanger czyli Tildy. Większość jest prosta i intuicyjna, inne  - cóż, czasem nazwa i wygląd mają ze sobą niewiele wspólnego. Dziś pokażę Wam jak wykonać jeden z projektów z książki anglojęzycznej Tilda'a Spring Ideas. Ten konkretny tytuł, jak wiele innych, nie jest/ był dostępny w polskim tłumaczeniu. Stąd też sama stoję przed dylematem jak nazwać ozdobę, której instrukcję wykonania za chwilę Wam przedstawię.

Korzystając z najszybszego narzędzia jakim jest google translator, po wpisaniu "bug" otrzymałam wyniki: pluskwa, robak, infekcja wirusowa. Nie powiecie mi chyba, że to stosowna nazwa dla grubaska na zdjęciu poniżej.



Pszczółka Maja to to nie jest, ale żeby od razu robak?? Dlatego na potrzeby poniższego tutoriala, nadaję projektowi imię Bączek :). Na wstępie zaznaczam też, że oryginalny projekt jest własnością Tone Finnanger, pochodzi z książki jej autorstwa, której jestem właścicielką. Zdjęcia tu zamieszone, jak również tutorial są moim dziełem i jeśli chcesz podać go dalej, nie zapomnij wskazać adresu mojego bloga :).

A teraz do dzieła
Wykonanie Bączka w sumie nie jest strasznie trudne. Nie wymaga dodatkowego szycia np. ubranka. Zszycie i złożenie w całość tego projektu zajmie niecałą godzinę.

Potrzebny Wam będzie szablon - wystarczy go zapisać na dysku i wydrukować w formacie A4



Potrzebne będą również:
  • kupon tkaniny na ciało (we wzory lub bez - wedle uznania)
  • pasek tkaniny (tej samej co na ciało) na krezę (kołnierz) o wym 30x4 cm + zapas (np 0,5 cm z obu stron)
  • mały kupon tkaniny na skrzydła
  • wkład koszulowy lub cienka watolina
  • skrawek tkaniny na twarz
  • 2 guziki
  • kawałek drutu
  • wypełniacz do zabawek

KROK 1:
Na podwójnie złożonej tkaninie (na ciało) prawą stroną do wewnątrz rysujemy szablon, następnie zszywamy całość i wycinamy zachowując odstęp do 3 mm od szwu.



Należy też naciąć tkaninę w kilku miejscach dochodząc aż do samego szwu (nie przecinamy szwu!). Przede wszystkim w miejscach o ostrych kątach i dużych zaokrągleniach. To dość istotne, ponieważ jeśli nie natniemy tkaniny w zaznaczonych miejscach po wywinięciu na prawą stronę materiał będzie mocno zmarszczony i Bączek nie będzie ładnie wyglądał.


KROK 2:

Ponieważ zszyliśmy Bączka w całości, trzeba zrobić otwór - nacinamy tylko jedną warstwę tkaniny - tę, która ma być plecami! Otwór ten powinien znajdować się na środku, tuż poniżej głowy, ale nie dłuższy nić 3-4 cm. To ważne - ten otwór zostanie później zakryty skrzydłami, więc jeśli zrobicie w innym miejscu, możecie mieć problem z jego zakryciem.


Po wywinięciu ciała na prawą stronę, wypełniamy zabawkę - jak zwykle zachęcam do użycia kulki silikonowej - wygodna w użyciu i niezwykle delikatna. Wypełniamy zabawkę OSTROŻNIE, warstwami, zaczynając od nóżek, rąk i głowy. Zbyt mocne napięcie materiału może skutkować rozciągnięciem lub rozpruciem szwu, więc doradzam róbcie to z wyczuciem :).

KROK 3:
Wykonujemy skrzydła - metoda wykorzystywana przy wielu projektach Tildy dla zabawek ze skrzydełkami.

Materiały składamy następująco: podwójnie tkaninę na skrzydła prawą stroną do środka, na wierzch watolinę albo grubą fizelinę lub wkład koszulowy (jak w tym przypadku). Odrysowany szablon, przeszywamy w całości (nie zostawiamy otworów!)


Podobnie jak ciało Bączka, tak i skrzydła nacinamy tylko jedną warstwę tkaniny na środku, następnie przewijamy na prawą stronę i traktujemy żelazkiem :)

KROK 4:

Otwory zarówno w ciele jak i skrzydłach można zszyć, by następnie zszyć je razem (można też przykleić klejem do tkanin lub tym na ciepło). Ja pierwotnie nie zwróciłam uwagi na to, w którym miejscu wykonuję otwór w ciele Bączka, stąd musiałam przyszyć skrzydła niżej by ukryć otwór ;(. Oryginalna instrukcja nie wspomniała o tym drobiazgu, a ja nie pomyślałam biorąc się za wykrój. Dlatego dodałam uwagę w pkt 2.



Zanim przyszyjecie skrzydła proponuję najpierw przyszyć twarz - taka kolejność jest wygodniejsza i nie pognieciecie dopiero co wyprasowanych skrzydeł;>

KROK 5:

Krezę wykonuje się z paska tkaniny o wymiarach 30x4 cm + zapas. Ten właśnie zapas zaginamy i zaprasowujemy, a następnie cały pasek składamy na pół i ponownie zaprasowujemy.



Pasek fastrygujemy, 'ściągamy' nić i zszywamy krawędzie paska z tyłu zabawki.

KROK 6:

Z tyłu głowy przebijamy grubą igłę, która pozostawi po sobie małe otworki, przez które przeciągamy cienki drucik. Na jego końcu umieszczamy guziki.



Pozostaje zaznaczyć oczy i cienie na policzkach i volia ...


Moim zdaniem Bączek sprawdzi się lepiej jako ozdoba do doniczki. Przyda się patyk do szaszłyków, by umieścić go w doniczce zamieszkaną przez zieloną roślinkę. Niestety szaszłyków, ani patyków do nich nie posiadam obecnie na stanie, więc fotkę pokarzę Wam w kolejnym poście.

Jak zwykle - jeśli coś jest nieczytelne lub niejasne - piszcie w komentarzu poniżej.

Powodzenia!

PS. Uwaga dla posiadaczy dzieci - zabawka w takim wykonani nie nadaje się do zabawy dla małych dzieci - zarówno drucik, jak i guziki mogą być dla nich niebezpieczne. Jeśli chcecie podarować bączka dzieciakom, doradzam pomięcie kroku 6 i pozostawienie zabawki bez niebezpiecznych dodatków.

5 komentarzy:

Obserwatorzy

Prawy do lewego

Prawych uprasza się o korzystanie z zamieszczonych treści i zdjęć zgodnie z przepisami świata tego, sumieniem i społeczną moralnością. Znaczy, że można zapożyczyć w/w z mojego bloga tylko do celów niekomercyjnych i każdorazowo odsyłając do źródła. Jednocześnie uświadamiam, iż skany szablonów są moją własnością, jednak niektóre treści na nich się znajdujące - nie. Informuję o tym szczerze. Nie ponoszę odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie materiałów.

Obserwatorze! Nie bądź statystyczną cyferką na blogowym liczniku. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy - napisz coś o sobie. ('Coś' to też 'coś', ale niekoniecznie o to mi chodziło;).