wtorek, 5 marca 2013

TILDA: Jak zrobić królika? Część I - ciało

Ci, którzy mieli już do czynienia z pracami Tone Finnanger, doskonale wiedzą jak przytulne i milusie tworzy dekoracje. Wśród nich znajdziecie przeróżne zwierzaczki w tym co najmniej kilka wersji królików. Pisałam o tym wcześniej i powtórzę - nigdzie nie jest powiedziane, że trzeba być krawcową (ja notabene nie jestem), czy posiadać specjalne zdolności. Mając szablon, chęci i cierpliwość, które towarzyszą każdemu kto para się rękodziełem, niżej opisanego królika można zrobić również ręcznie.

Post został podzielony nie ze względu na trudność wykonania tildowego królika, a obfitą ilość fotek, którą przy jego tworzeniu wykonałam. Mam nadzieję, że wraz z opisem okażą się pomocne. 

Do wykonania królika przydadzą się Wam:
- tkanina na ciało (lniano-podobne, byleby się nie 'siepało')
- tkanina na ubranie (spodnie i sukienka)
- tkanina na uszy
- wypełniacz (najlepszy taki do poduszek)
- igła, nici itp
- szablon oczywiście :))


 W tym poście wyjaśnię jak przygotować ciało królika. Zaznaczam jednak, że zasada jest w zasadzie identyczna w przypadku większość tildowych przytulanek. Ważne! Jeśli nie jest napisane inaczej najpierw zszywamy tkaniny, dopiero potem odcinamy niepotrzebne resztki tkaniny. Ale do rzeczy:
KROK 1:
1. Na podwójnie złożonym materiale - tkanina na ciało - (prawa strona do środka) rysujemy:
- tułów x1
- ręce x 2
- nogi x 2
2. Na pojedynczej tkaninie odrysowujemy:
- uszy x 1 (tkanina na ciało)
Miejsca zaznaczone na szablonie linią przerywaną pozostawiamy niezszyte! 

KROK 2:
Zszywamy ze sobą podwójnie złożone tkaniny czyli tułów, ręce i nogi.
Pod tkaninę na której zostało odrysowane ucho, podkładamy tkaninę dekoracyjną, która będzie widoczna jako wewnętrzna warstwa ucha . Składamy podobnie jak poprzednie elementy czyli prawą stroną do środka. Po prostu nie ma potrzeby odrysowywać ucha na obu tkaninach :).

PODPOWIEDŹ Warto wzmocnić jakoś miejsce zakończenia szwu - choćby po to przewracając na właściwą stronę, nie doszło do jego rozciągnięcia czy rozerwania. Każdy ma jakąś metodę: można robić supełek, można ręcznie wzmocnić szycie, albo - w przypadku większości produkowanych obecnie maszyn do szycia - zastosować 'bieg wsteczny' :).

KROK 3:
Odcinamy nadmiar tkaniny. Zazwyczaj tniemy ok 2-3 mm obok szwu. Wszystko jednak zależy od tkaniny jakiej używamy. Jeśli jest delikatna, włókna łatwo się rozdzielają, to lepiej zostawić większy zapas do 5mm maksymalnie. Dodatkowo zostawiamy większy zapas w miejscach niezszywanych.

Cięcie w odległości 2-5 mm od szwu
Zapas w miejscu otworu
KROK 4:
Gdy wszystkie elementy zostały wycięte, wywracamy je prawą stroną na wierzch (szwy do wewnątrz). Tylko delikatnie! Walka jest w tym przypadku niemile widziana, może bowiem dojść do rozerwania szwu. Sugeruję do tego celu wykorzystać np pałeczkę do ryżu, bądź zaokrągloną końcówkę pędzla.Ołówek z gumką również się nada, chociaż w drobnych elementach się raczej nie sprawdzi. 
KROK 5:
Podobnie jak z przewracaniem, tak i wypełnianie należy przeprowadzić używając raczej rozsądku niż siły :). Nie warto też pchać nie wiadomo ile wypełniacza - robimy przytulankę - nie kamienną rzeźbę. W dotyku, części ciała maja być sprężyste i nie powinno się wyczuwać pustych przestrzeni. Nie wypełniamy też 'pod sam brzeg'.
KROK 6:
Przyszywamy poszczególne elementy - ręce, nogi i uszy. Nie ma na to jakiegoś konkretnego przepisu, jak tego dokonać. Uszy mocujemy na czubku głowy - wzdłuż tzw 'przedziałku'.
Według sugestii autorki, należy w tym momencie wykończyć królika, tj dodać oczy, nosek ewentualne cienie na policzkach. Ja jednak zostawiam ten element zawsze na koniec, by niechcący nie zabrudzić tkanin w trakcie przymiarek i mocowania ubrań. Ale o tym w kolejnym poradniku. :)

18 komentarzy:

 1. Super :) Wreszcie zobaczyłam jak to się robi... !

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że dałaś szablony, może i mnie się uda "wyhodować" takiego królikasa ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Królik, jak się patrzy.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja sobie tylko popatrzę i pokręcę głową. Kursik super, jak się tylko nauczę "przyszywać guziki" to zgłoszę się po dodatkowe rady :):):):):)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomocny kurs. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do wykonania jakiejś Tildy a Twoje instrukcje na pewno się przydadzą:) Dziękuję również za odwiedziny i zapisanie się na candy. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, bardzo fajny tutek.Zostaje i czekam na więcej:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny kurs! Moja córa dostała kiedys taka Tildę , ale była jeszcze za mała, by sie w niej zakochać. Za to ja pokochałam panią Królicę całym serduchem. Maszynę do szycia mam, ze zdolnościami szyciowymi nieco gorzej. Najbiedniej zaś z czasem. Ale mam nadzieję, ze jak pojawi sie wolna chwila, to zasiądę do tildy i wynik będzie choć w ćwierci podobny do Twoich wytycznych ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Tenshi - wielokrotnie powtarzam - szycie zabawek, jeśli ma się szablon i instrukcję jak postępować - nie wymaga zdolności krawieckich, ino cierpliwości i staranności. Owszem umiejętność obsługi maszyny do szycia się przydaje, podobnie jak umiejętność jazdy samochodem. Nie oznacza to jednak, że bez nich nigdzie nie zajedziemy :))
   Z czasem faktycznie krucho - ciekawi mnie czy kiedyś przyjdzie czas, gdy będę mogła powiedzieć sobie, że mam go w nadmiarze;>?

   Usuń
 8. Świetny poradnik, może wreszcie i mi uda się uszyć królika:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również się zebrałam i udało mi się uszyć królika. Kluczową rolę odegrał w tym szablon zapożyczony z Twojej strony. Efekty można zobaczyć tu http://lambinowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc. Króliczka jest zabójcza :). Życzę powodzenia w blogowej i rękodziełowej przygodzie :)

   Usuń
 10. Dzięki!! może i ja będę miała królika. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. znalazłam się w raju-miś,króliki,strach na wróble-o Boże ,jestem przeszczęśliwa !dziękuję <3 <3 <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, kolejne szablony w drodze :) i najprawdopodobniej będzie to więcej królików...

   Usuń
 12. Internet jest wspaniały - znaleźć informację, której się poszukuje można nawet jeżeli post napisany został w 2013 roku. Dziękuję, szukam właśnie przepisu na królika - córka sobie takiego zażyczyła a "gotowe" króliczki jej nie odpowiadają chce mieć "mamowego". Córka ma 2 latka i 3 miesiące i nie mogę jej odmówić. Biorę się do pracy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że tutek się przydaje - jak zauważyłaś - mimo upływu lat . Powodzenia :)

   Usuń

Obserwatorzy

Prawy do lewego

Prawych uprasza się o korzystanie z zamieszczonych treści i zdjęć zgodnie z przepisami świata tego, sumieniem i społeczną moralnością. Znaczy, że można zapożyczyć w/w z mojego bloga tylko do celów niekomercyjnych i każdorazowo odsyłając do źródła. Jednocześnie uświadamiam, iż skany szablonów są moją własnością, jednak niektóre treści na nich się znajdujące - nie. Informuję o tym szczerze. Nie ponoszę odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie materiałów.

Obserwatorze! Nie bądź statystyczną cyferką na blogowym liczniku. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy - napisz coś o sobie. ('Coś' to też 'coś', ale niekoniecznie o to mi chodziło;).